Forum www.arkamzks.fora.pl Strona Główna
Zaloguj Rejestracja Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy
Powstanie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.arkamzks.fora.pl Strona Główna -> Historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Który z klubów jest najlepszy w tym sezonie?
Arka Gdynia
0%
 0%  [ 0 ]
Lechia Gdańsk
0%
 0%  [ 0 ]
Cracovia Kraków
100%
 100%  [ 1 ]
Wisła Kraków
0%
 0%  [ 0 ]
Legia Warszawa
0%
 0%  [ 0 ]
Wszystkich Głosów : 1

Autor Wiadomość
Mały_Cracovia




Dołączył: 08 Paź 2007
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 11:45, 10 Lis 2007    Temat postu: Powstanie

CRACOVIA - najstarsy istniejący polski klub sportowy założony 13 czerwca 1906r. w Krakowie.




Tradycja i wartości Cracovii

Stuletnia tradycja Cracovii, najstarszego polskiego klubu sportowego, to historia nierozerwalnie związana z historią Polski. Tradycja ta wyraża się w biało-czerwonych barwach klubu, które niosą za sobą opowieść o patriotyzmie, szacunku dla historii oraz wartości klubowych. Patriotyzm i tradycja, wpisane w klub sportowy Cracovia, łączą się bezpośrednio z otwartością, tolerancją i szacunkiem dla innych kultur i narodowości. To jest wyjątkowa filozofia, która wśród społeczności Cracovii jest przekazywana kolejnym pokoleniom już od stu lat. Tradycje Cracovii, rozwijane zarówno w latach świetności, jak i w latach chudych, często wpisują się także w prywatne historie jej sympatyków. Dbając o te wartości i poprzez własną postawę wspólnie kształtujemy przyszłość.

Józef Kałuża (1896-1944)

Legenda Cracovii i polskiego futbolu. Ulica jego imienia, przy której stoi nasz stadion jest symbolicznym aktem wdzięczności dla tego wielkiego piłkarza i trenera.

Z zawodu był nauczycielem, polonistą, zajmował się także dziennikarstwem. Zasłynął jako jeden z najlepszych piłkarzy lat 20-stych. Grał jako środkowy napastnik, reprezentant Polski. Był czołowym przedstawicielem szkoły krakowskiej, która w tamtym okresie odnosiła wiele sukcesów. Józef Kałuża zasłynął też jako znakomity taktyk i świetny technik, specjalista od zdobywania terenu szybkimi podaniami oraz gry w trójkącie.

Choć Józef Kałuża nie miał pozornie dobrych warunków fizycznych wygrywał ze swoimi rywalami. Miał niezwykły start do piłki dzięki czemu potrafił minąć przeciwnika. Mimo średniego wzrostu (166cm) świetnie grał głową. Strzelał celnie z obu nóg - w reprezentacji kraju wystąpił w latach 1921-1930 zdobywając 8 bramek. Wyliczono, że Kałuża w 454 meczach w swojej karierze, rezygnując z wykonywania rzutów wolnych i karnych, zdobył aż 476 goli!!! (wg Monografii Cracovii).

Rok po zakończeniu kariery zawodniczej został wybrany kapitanem związkowym PZPN. Rozpoczął swoją 8-letnią karierę selekcjonerską, która przyniosła polskiej piłce znakomite sukcesy. Józef Kałuża patrzył kategoriami ogólnopolskimi, bez antagonizmów i szowinizmów jakie występowały ciągle w Polsce po odzyskaniu niepodległości. Jego działania doprowadziły Polaków do 4 miejsca na Olimpiadzie w Berlinie (1936), do zakwalifikowania się po raz pierwszy do finałów mistrzostw świata (Francja 1938), zwycięstwa 4:2 nad wicemistrzami świata Węgrami (1939).

Podczas II wojny światowej był jednym z nielicznych członków zarządu PZPN, który pozostał w kraju. Odrzucił wszelkie sugestie władz okupacyjnych, zmierzające do mianowania go przywódcą krakowskiego piłkarstwa, podporządkowanego niemieckiej administracji. Kałuża wymówił się brakiem czasu i złym stanem zdrowia. Nie doczekał wyzwolenia. Jesienią 1944 roku uległ infekcji i zachorował. Penicylina, która mogłaby mu pomóc, w okupowanym mieście była nieosiągalna. Zmarł 11.10.1944 roku, a jego pogrzeb stał się manifestacją całego sportowego Krakowa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.arkamzks.fora.pl Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group, Theme by GhostNr1